przyprawa gyros

Czym najlepiej przyprawić gyros?

Proces gotowania, wędzenia lub pieczenia mięsa zawsze poprzedza ich właściwe marynowanie. Obecnie nabywać można gotowe marynaty stworzone z mieszanek ziół i przypraw w odpowiedniej proporcji, co zapewnia wyrobom idealny smak i aromat, który da się wyczuć już z daleka. Umiejętność przyrządzania pysznych mięs, produkcji wędlin oraz kiełbas bardzo często wiążę się również z właściwym doborem przypraw.

Dobra mieszanka przyprawowa

 przyprawa gyrosIch różnorodność pozwala nadać mięsu niepowtarzalnego charakteru niezależnie od strefy geograficznej, w której jest ono przyrządzane. Pochodzące oryginalnie z Grecji gyrosy to rodzaj przysmaku, który na dobre zagościł w polskiej gastronomii. Jest on jedną z najbardziej lubianych wśród Polaków potraw, które przywędrowały nad Wisłę z zagranicy. Serwowany jest w niemal każdej greckiej restauracji na talerzu lub w bułce typu pita z różnymi dodatkami. Jego przyrządzenie polega najczęściej na pieczeniu drobiowego mięsa na pokaźnych rozmiarów rożnie elektrycznym lub gazowym. Jego plasterki są następnie odcinane specjalnym, odpowiednio ostrym nożem tradycyjnym lub elektrycznym. Podstawą odpowiednio przyrządzonego gyrosu jest jednak zastosowanie marynaty o właściwym składzie i proporcjach. Do nabycia są obecnie gotowe mieszanki przypraw i ziół, które idealnie komponują się z tego typu potrawą.

 przyprawa gyrosNic nie stoi więc na przeszkodzie, by przyrządzić ją w domu. Jest to bowiem pyszne i sycące danie, które można podawać z najrozmaitszymi dodatkami warzywnymi lub chrupiącym pieczywem. Taką potrawę docenią wszyscy miłośnicy mięsnej uczty. Najlepsza przyprawa gyros, jakiej można użyć do wykonania marynaty powinna zawierać między innymi: paprykę słodką, gorczycę, kolendrę, majeranek, jałowiec, rozmaryn, pieprz czarny, chili, ziele angielskie i gałkę muszkatołową w odpowiednich proporcjach. Gotowe mieszanki przypraw można z powodzeniem nabyć w każdym sklepie spożywczym lub internetowym. Ich użycie umożliwia spreparowanie idealnej marynaty do bardzo delikatnego w strukturze i smaku mięsa drobiowego, którego właściwie nie sposób zbyt mocno przyprawić. Gotowy mix przypraw znajdzie też zastosowanie przy pieczeniu lub smażeniu kurczaka. Warto więc posiadać go w domowej spiżarni w większej ilości, ponieważ prędzej czy później i tak przyda się w kuchni.

Zamiast kupować gotowe mieszanki można również posilić się o samodzielne stworzenie aromatycznej kompozycji ziół i przypraw, które podkreślą aromat każdego mięsa. Smak dobrze doprawionego gyrosu idealnie wyeksponują też takie dodatki jak frytki, opiekane ziemniaki, bułka pita, świeży chleb lub chrupiący placek a’la tortilla.