pessary pierścieniowe

Jakie pessary lekarz może zalecić pacjentkom?

W wielu przypadkach pessaroterapia jest jedyną skuteczną metodą radzenia sobie z problemem wypadających narządów, ich częściową niewydolnością lub nietrzymaniem moczu. Istnieje wiele typów specjalistycznych krążków dopochwowych lub doodbytniczych, zalecanych kobietom przy różnych schorzeniach układu rodnego lub moczowego.

Pessary dla kobiet

pessary pierścieniowe Zdarza się, że fizjonomia danej pacjentki dopuszcza stosowanie tylko niektórych typów pessarów. O tym z pewnością poinformuje ją lekarz. Jednak warto znać ich ogólną klasyfikację, by wspólnie z ginekologiem dokonać najlepszej decyzji. Obecnie jest do wyboru wiele kształtów, wielkości i typów pessarów, co zapewnia stosującym go kobietom lepszą wygodę noszenia i wyższą skuteczność podjętej formy terapii. Ze względu na typ dolegliwości czy schorzenia, z jakim zmaga się pacjentka, lekarz dobiera dla niej odpowiedni typ pessara, który ma zapobiegać przedwczesnym porodom, nietrzymaniu moczu czy wypadaniu narządów rodnych. Stosowany jest także w celu poprawy statyki i zwiększenia stabilności narządów rodnych w ich układzie. Te z pań, u których stwierdzono obniżenie narządu rodnego lub cierpią z powodu nietrzymania moczu otrzymują zwykle receptę na pessar cewkowy, który skutecznie rozprawia się z problemem. Jest on dodatkowo wyposażony w specjalny kołnierz zwany kalotą, dzięki któremu cewka moczowa trzyma się w stabilnej pozycji. Dzięki temu z łatwością podtrzymuje struktury narządowe w taki sposób, by mocz nie wydostawał się na zewnątrz do cewki moczowej w sposób niekontrolowany.

pessary pierścieniowe Rozwiązaniu tego typu problemów służą także pessary pierścieniowe ze zgrubieniem, które zapobiegają otwieraniu się górnej cewki moczowej np. podczas kaszlu lub przy aktywności fizycznej. Ten typ pessarów wykonany jest zwykle z plastycznego, aluminiowego rdzenia, który można dowolnie formować. Są to więc niezwykle wygodne krążki, które zapewniają noszącej je kobiecie maksymalny komfort użytkowania. Gwarantują one także optymalne uniesienie narządów rodnych lub pęcherza i odbytnicy. Lekarza zlecają je zwykle w leczeniu zachowawczym, kiedy pacjentka nie może lub nie chce poddać się operacji. Często stosowanymi w pessaroterapii krążkami są także pessary kołnierzowe – wyposażone w dodatkową wypustkę zabezpieczającą, a także kostkowe, dzięki którym uzyskuje się repozycję obniżonych wskutek patologicznej statyki narządów.

Pessary każdorazowo należy zakładać przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, a także będąc pod kontrolą lekarza. Klasyfikacja pessarów ze względu na ich funkcję to wiedza, jaką powinien posiadać każdy ginekolog, by dobrać najlepszy typ dla specyfiki problemu odwiedzającej go pacjentki. Warto zatem na każdej wizycie dopytać o szczegóły lekarza.