leczenie depresji

Kilka słów o depresji

Depresja jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Dotyka coraz więcej osób i to nie tylko dorosłych, ale także dzieci i nastolatków. Ważne jest to, żeby nie mylić depresji z chwilowym smutkiem, obniżeniem samopoczucia które często pojawia się w okresie jesiennym, czy też z niską samooceną. Depresja to poważna choroba, której nie można lekceważyć.

Metody leczenia depresji

 leczenie depresji Ma ona wpływ na całe życie, a im szybciej rozpocznie się leczenie tym szybciej można pokonać tę chorobę. Warto zacząć od tego jak rozpoznać u siebie lub osoby bliskiej symptomy depresji. Jest to nie tylko obniżenie samopoczucia, negatywne myśli, zaburzenia koncentracji, ale także obniżenie apetytu, myśli samobójcze, czy zaniżona samoocena. Jeśli takie objawy utrzymują się bez co najmniej dwa tygodnie to można mówić o depresji. Co jest przyczyną zaburzeń depresyjnych? Są różne teorie i szkoły. Czynniki genetyczne, niektóre choroby endokrynne, traumatyczne przeżycia, czy wewnętrzne konflikty jednostki to tylko niektóre z możliwych przyczyn. Wiele zależy od osobniczych cech jednostki. Dla jednych zwolnienie z pracy będzie traumatycznym przeżyciem, a będą też osoby, które przeżyły wojnę i nadal będą optymistycznie nastawione do życia. Terapię zawsze trzeba dobierać indywidualnie, a terapeuta nie może bagatelizować problemów pacjenta. Coś co dla jednego będzie błahostka dla osób ze skłonnościami depresyjnymi będzie ogromnym wyzwaniem.

 leczenie depresji Jak wygląda skuteczne leczenie depresji we Wrocławiu? Jakie metody są najczęściej stosowane? Przede wszystkim każdy chory powinien udać się do psychologa lub psychiatry na indywidualna terapię. Leczenie depresji zaczyna się od tego, by rozpoznać problem, postawić oficjalną diagnozę jak i dobrać metodę leczenia. Terapia behawioralna, psychodynamiczna to tylko niektóre z opcji. Często niezbędna jest też farmakoterapia. Odpowiednie leki sprawiają, że chory czuje się lepiej, jest spokojniejszy, czy mniej doskwierają mu problemy z bezsennością. Dobór odpowiednich leków nie jest łatwy, często terapeuta za pierwszym razem nie trafia. Jednak na dobrych lekach pacjent może znacząco szybciej dojść do siebie i psychoterapia będzie mu dłużej szła.

Depresji, jak każdej choroby, nie można lekceważyć. Nieleczona może trwać latami, przez co chory będzie coraz bardziej cierpiał, alienował się z najbliższego otoczenia, może być nawet niezdolny do pracy, czy nauki. Zatem jedynie indywidualna psychoterapia oraz dobrze dobrane leczenie farmakologiczne będzie skuteczne i pozwoli pacjentowi na wygraną walkę z depresją.