koktajl odżywczy

Koktajle odżywcze w diecie onkologicznej

Koktajle białkowe i odżywcze zazwyczaj są domeną sportowców lub osób, które marzą o zrzuceniu kilku kilogramów. Pomagają one wzmocnić organizm, dzięki czemu może on dłużej wykonywać intensywne ćwiczenia. Tego typu produkty mogą być także wybawieniem dla innych osób – między innymi tymi, które leczą się z chorób nowotworowych.

Koktajl pełen białka

koktajl odżywczyChemioterapia jest bardzo wycieńczającym procesem w leczeniu raka. Polega ona na wprowadzeniu do organizmu syntetycznych związków chemicznych, które są w stanie zniszczyć komórki nowotworowe. Wiąże się ona jednak z licznymi efektami ubocznymi – najczęściej występuje biegunka, brak apetytu, silne osłabienie, a także pogorszenie apetytu. Odpowiednie odżywianie jest jednak podstawą, aby dojść do siebie po sesji chemioterapii. Wzmacnianie organizmu sprawia, że kolejne wizyty w ambulatorium są znacznie łatwiejsze. Właśnie w takim przypadku z pomocą przychodzą koktajle odżywcze. Są one często polecane przez onkologów w przypadkach całkowitej utraty apetytu. Chorzy często mają problem, aby przegryźć stałe pożywienie – chemioterapia bardzo często prowadzi do chronicznej suchości w jamie ustnej i zatrzymuje wydzielanie śliny. Koktajl odżywczy nie wymaga gryzienia.

koktajl odżywczyWystarczy rozrobić go w mleku lub wodzie, wymieszać i odczekać kilka minut, aby proszek dokładnie się rozpuścił. Otrzymany napój jest na tyle gęsty, by nie został wydalony z moczem godzinę po wypiciu. Istotna jest jednak zawartość takiego posiłku. Najczęściej polecanymi są produkty Herbalife – koktajl odżywczy produkcji tej firmy zawiera białko sojowe, które szybko się przyswaja i pomaga przybrać na wadze. Podczas wyboru odpowiedniego produktu dla osoby leczone chemioterapią, warto zwrócić także uwagę na zawartość witamin. Istotna jest wysoka zawartość witaminy D, która pozwoli wzmocnić kości i powstrzymać ulatnianie się szpiku kostnego. Koktalj odżywczy powinien zawierać także błonnik. Wytworzy on na ścianie żołądka warstwę ochronną, dzięki której posiłki stałe będą lepiej trawione i nie będzie temu towarzyszył ostry ból brzucha. Ogromny plusem koktajli odżywczych są ich smaki.

Często są dostępne w wariantach inspirowanych słodyczami, np. ciasteczkowym lub czekoladowym, które pobudzą nawet najbardziej uśpiony apetyt. Koktajle odżywcze mogą pomóc także innym chorym, np. tymi po przebytym udarze lub białaczce. Wybór odpowiedniego produktu to podstawa, aby nabrać siły i energii do walki z chorobą. Przede wszystkim, wycieńczony organizm potrzebuje witamin i minerałów, które go zregenerują.