rehabilitacja

Na czym polega rehabilitacja przy endoprotezie?

Pacjenci przygotowujący się do operacji stawu biodrowego lub kolanowego powinni wiedzieć, że należy wcześniej odpowiednio przygotować się do zabiegu. Podstawą jest poprawa wydolności i ogólnej sprawności danej osoby. Dzięki dobrze zaplanowanym cyklom treningów i zabiegów fizjoterapeutycznych, pacjent lepiej zniesie samą operację, szybciej dojdzie po niej do zdrowia i odzyska pełen zakres ruchów.

Rehabilitacja po operacji

rehabilitacja Ważna jest więc nie tylko terapia pozabiegowa, ale także odpowiednie przygotowanie fizyczne przed zabiegiem. Operacje stawów biodrowych lub kolanowych wymagają od pacjentów odpowiedniego przygotowania. Liczy się nie tylko odpowiednia dieta czy dobre nastawienie psychiczne. Do jednych z ważniejszych aspektów, z jakimi musi zmierzyć się osoba przystępująca do tak ważnego zabiegu należy odpowiednia konsultacja z fizjoterapeutą. Może on zlecić pojedyncze serie lub pełne tygodnie treningów z użyciem nowoczesnego sprzętu oraz ćwiczenia na sali. Ma to na celu usprawnić cały aparat ruchu, w tym poszerzyć zakres możliwości fizycznych pacjenta. Wyćwiczone mięśnie i ścięgna lepiej poradzą sobie z regeneracją pooperacyjną, a lepiej dotleniony organizm szybciej odbuduje mikrouszkodzenia tkankowe.

rehabilitacja Dlatego w przypadku poważnych operacji kości, stawów lub mięśni najlepiej sprawdzi się skuteczna rehabilitacja – endoproteza będzie jednym z powodów, dla których pacjenci kierowani są na zabiegi zarówno przed, jak i po operacjach. Program zabiegów dostosowywany jest do wieku, wydolności oraz stanu zdrowia osoby operowanej. Nad prawidłowym przebiegiem terapii czuwa cały sztab lekarzy i fizjoterapeutów, którzy dbają o ułożenie kompleksowego programu indywidualnie pod każdego pacjenta, by mógł on jak najszybciej wrócić do zdrowia i swojej dawnej sprawności. Wśród popularnych zabiegów wyróżnić można hydroterapię, laser, pracę na platformach stymulujących oraz masaże. Ponadto, każdy z pacjentów poddawany jest też indywidualnym ćwiczeniom dostosowanym do swoich możliwości. Zarówno ćwiczenia i zabiegi przed, jak i po operacji prowadzone są pod okiem najlepszych specjalistów i medyków, którzy mają ogromne doświadczenie w leczeniu tego typu przypadków.

W trakcie rehabilitacji prowadzona jest także specjalistyczna dokumentacja i dzienniki, mające na celu odnotowanie postępów czynionych przez pacjenta. Jest to między innymi ocena wydolności ogólnej organizmu, jak i zakresu ruchów poszczególnych partii ciała. Pozwala to skutecznie ocenić rezultaty i pokierować pacjenta w kierunku dalszych kroków leczenia aż do całkowitego odzyskania sprawności.