Tomograf stomatologiczny

Nowoczesne urządzenia stomatologiczne – tomograf i nie tylko

Stomatologia na miarę XXI wieku oferuje całą gamę różnorodnych urządzeń i sprzętów medycznych, dzięki którym zarówno wstępne badania, jak i właściwe leczenie przebiegają bezboleśnie i szybko. Oto kilka przykładów maszyn medycznych będących na wyposażeniu klinik dentystycznych. Ogromnym ułatwieniem tak dla lekarzy, jak i pacjentów jest tomograf komputerowy.

Jak odbywa się badanie tomografem?

Zdjęcia rentgenowskieTo urządzenie, które pozwala precyzyjnie ustalić najlepszą metodę leczenia oraz zaplanować poszczególne etapy całego zabiegu.  Obecnie niemal każda dobrze prosperująca klinika powinna mieć w ofercie taką usługę, jak tomografia komputerowa Żywiec to ten punkt na mapie województwa śląskiego, którym powinniśmy się szczególnie zainteresować, jeśli szukamy dobrej kliniki stomatologicznej. Przed badaniem pacjent musi zdjąć wszelkie obce elementy, takie jak okulary, zegarek, kolczyki czy bransoletki oraz założyć specjalny fartuch ochronny lub osłonę na szyję. Ma to chronić ciało przed nadmiernym działaniem promieni jonizujących. Badanie przeprowadzane jest w pozycji stojącej lub siedzącej, w zależności od budowy urządzenia. Pacjent zaciska zęby na specjalnym uchwycie, który zapewnia utrzymanie w głowy w idealnej pozycji. Następnie uruchomiona zostaje maszyna. Głowica tomografu robi jeden pełny obrót wokół głowy pacjenta, wykonując serię od 300 do 600 zdjęć pod wieloma różnymi kątami.

Tomograf stomatologicznyBadanie trwa dosłownie kilka, kilkanaście sekund. Następnie wszystkie zdjęcia wysyłane są do komputera i tam przetwarzane na obrazy 3D, które nakładają się na siebie, dając szczegółowy obraz całej jamy ustnej. Dzięki tomografowi specjalista może między innymi zaplanować najlepszą metodę wstawienia implantu lub leczenia kanałowego. Z kolei we właściwych zabiegach niezwykle przydatne są urządzenia ultradźwiękowe. Zapewniają one całkowicie bezbolesne wykonanie operacji wyrwania zęba, leczenia kanałowego i parodontozy, usunięcia kamienia oraz wstawienia implantu. Ultradźwięki pozwalają na wykonanie kilku różnych zabiegów podczas jednej wizyty. Równie świetnie w bezbolesnym leczeniu uzębienia sprawdza się laser. W bezinwazyjny sposób umożliwia pozbycie się tych fragmentów, na których są ubytki spowodowane próchnicą. Laser powoduje, że uszkodzona struktura zęba wyparowuje. Dzięki temu urządzenie stanowi świetną alternatywę dla wierteł, które powodują ból oraz, w wyniku bezpośredniego kontaktu igły z zębem, naruszają zarówno chorą, jak i zdrową tkankę i niejednokrotnie podrażniają dziąsła.

Nowoczesne kliniki stomatologiczne posiadają robiący wrażenie sprzęt, dzięki któremu badania przeprowadzane są błyskawicznie, a zabiegi są bezbolesne i przebiegają dużo sprawniej. Borowanie, nieprzyjemne odgłosy wiertła i strach przed bólem to już tylko stereotypy. W profesjonalnych klinikach stomatolodzy rozprawią się w każdym problemem pacjenta w sposób bezbolesny i szybki.