Spray do dezynfekcji dłoni

Spray antybakteryjny – jak dobrać najlepszy?

Problem globalnej pandemii sprawia, że rynek medyczny został dosłownie zalany środkami dezynfekującymi wszelkiego rodzaju. Niestety, ich ogromne zapotrzebowanie powoduje, że wiele z nich nie przechodzi koniecznych badań laboratoryjnych, lecz są od razu dopuszczane do sprzedaży. W efekcie ich stosowanie daje małe efekty lub okazują się być w ogóle nieskuteczne. Jak więc dobierać właściwe preparaty dezynfekujące, które faktycznie zapewnią nam ochronę?

Jak rozpoznać dobrej jakości spray?

DezynfekcjaPrzede wszystkim zwracajmy uwagę na etykietę. Przetestowany laboratoryjnie środek będzie miał numer zezwalający na obrót nim jako produktem biobójczym. Musi mieć również informacje świadczące o pełnym zakresie działania. Do takich produktów zalicza się między innymi Barbicide Spray ten posiada swój unikalny Numer Pozwolenia, spełnia normy unijne i został dopuszczony do obrotu przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie. Niektóre artykuły tego typu posiadają symbol „TP”, który oznacza „tymczasowe pozwolenie”. Takiego nie warto kupować, gdyż nie gwarantuje on stuprocentowej skuteczności. Kolejna kwestia, na którą powinniśmy zwracać uwagę to skład. Środek powinien skutecznie chronić skórę i nie podrażniać jej. Przy wyborze warto kierować się nazwą marki. Porównujmy opinie i dowiedzmy się jak najwięcej o danej firmie. Im więcej rzetelnych informacji znajdziemy na jej temat, tym większa szansa, że jest to prestiżowy producent, który dostarcza skuteczne produkty.

Spray do dezynfekcji dłoniJeśli to nam nie wystarcza, warto zwrócić też uwagę na stężenie alkoholu i składniki pielęgnujące, które odpowiadają za odpowiedni poziom nawilżenia skóry i łagodny kontakt z przedmiotami. Badania wykazały, że naprawdę skuteczny środek dedykowany walce z koronawirusem powinien zawierać więcej niż 60% alkoholu. Wiele standardowych żeli i sprayów antybakteryjnych ma z reguły mniej niż 50%. Nieskuteczna ochrona to jednak niejedyne ryzyko stosowania produktów pochodzących z niepewnego źródła. Nieprzebadane przez ekspertów płyny dezynfekcyjne niszczą skórę dłoni, powodują, że wysusza się i zaczyna pękać. Ich wchłanianie w organizm powoduje u niektórych osób zawroty głowy, a nawet wymioty. To sprawia, że spada zaufanie do środków ochrony tego typu, społeczeństwo zaczyna ograniczać ich stosowanie.

Spraye i żele antybakteryjne są konieczne i skuteczne, jednak tylko wtedy, gdy pochodzą od sprawdzonych producentów, są przebadane laboratoryjnie i zostały dopuszczone do sprzedaży z uwzględnieniem wszelkich norm i procedur zezwalających na bezpieczne użytkowanie. Pamiętajmy, by zwracać na to uwagę i inwestować w prawdziwą ochronę.